Poznejte Mikroregion Třešťsko: HODICE

13.03.2018

S naším putováním po mikroregionu jsme se pro další článek vydali "přes kopec" do obce, která je Třešti nejblíže a jejíž historie sahá až k první písemné zmínce z roku 1303, která zmiňuje Jitku z Hodic. 

V obci, která získala v letech 2011 - 2013 ocenění v soutěži Vesnice Vysočiny, žije v současné době 750 obyvatel a naše čtyři obvyklé otázky jsme položili jednomu z nich - starostovi Josefu Bakajovi. 

Co se ve vaší obci podařilo za poslední rok či dva roky? Máte za sebou nějaké větší investiční akce? 

V naší obci realizujeme investiční akce průběžně. V loňském roce jsme dokončili opravu a odbahnění rybníka na Otavnicích, jehož okolí jsme se zároveň snažili proměnit na místo určené k odpočinku a procházkám. Vyměnili jsme významnou část vodovodního řadu v lokalitě Vackův kopec, kde jsme se potýkali s četnými poruchami. V základní škole jsme kompletně opravili sociální zařízení včetně rozvodů vody a odpadů. Na hlavním průtahu obcí jsme rekonstruovali veřejné osvětlení a vyměnili všechna svítidla za moderní a úsporné LED lampy. Na všechny tyto projekty se nám podařilo získat finanční dotace z evropských nebo krajských fondů, které nám ve financování pomohly. 

Plánujete do budoucna nějaké další investice? 

Aktuálně na rok 2018 máme připraveny dva "velké" projekty. Jedním z nich je vybudování sportovního areálu v blízkosti základní školy, kde vznikne nové víceúčelové hřiště, doskočiště a krátká sprinterská dráha. Druhým je rekonstrukce budovy bývalé prodejny na návsi, kde vznikne nová klubovna pro spolky, knihovna a prostory pro drobné služby, které nabídneme místním podnikatelům. 

Mají mladí lidé zájem o bydlení ve vaší obci? Jak je to u vás s výstavbou/ plánováním nových parcel? 

Zájem o bydlení v Hodicích je velký, bohužel v současné době obec nemůže nabídnout žádné parcely k bytové výstavbě. Situaci by mohl částečně vyřešit nový územní plán, na kterém v současné době pracujeme. 

Co Vám udělalo v poslední době v souvislosti s životem v obci radost a co Vás na druhou stranu trápí? 

Radost mám z každé povedené akce, která má u veřejnosti kladnou odezvu a dělá dobré jméno obci, a hlavně jejím pořadatelům. Koná se jich v Hodicích mnoho. Namátkou můžu jmenovat Vepřové hody, Silvestrovský výstup na Jelenici, Myslivecký ples, Parní léto na nádraží, pravidelné akce pro děti a mládež a různé akce pořádané místním klubem seniorů. Mrzí mě, když pořadatelé s velkým úsilím akci připraví a jsou pak zklamáni, když účast na ní neodpovídá jejich představám. Naštěstí k takové situaci nedochází často.